وصل کردن آسپرین پروتئین زهر مار سم مار

وصل کردن: آسپرین پروتئین زهر مار سم مار لخته خون آسپرین داروسازی

گت بلاگز اخبار پزشکی آنفلوانزای پرندگان بیخ گوش ماست! , این موارد را رعایت کنید

تفاوت‌های آنفلوانزای فصلی و پرندگان |دریاچه چیتگر پایتخت کشور عزیزمان ایران یکی از کانون‌ها | آنفلوانزای فصلی جهانی‌ست 

آنفلوانزای پرندگان بیخ گوش ماست! , این موارد را رعایت کنید

این موارد را رعایت کنید؛ آنفلوانزای پرندگان بیخ گوش ماست!

عبارات مهم : ویروس

تفاوت های آنفلوانزای فصلی و پرندگان |دریاچه چیتگر پایتخت کشور عزیزمان ایران یکی از کانون ها | آنفلوانزای فصلی جهانی ست

احتمال انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان «H5N6» به انسان بسیار ناچیز هست، ولی همچنان مورد نیاز است که مردم از تماس و شکار پرندگان وحشی خودداری کنند و این عنوان را جدی بگیرند.

محمد حسین نجاتی: بالاخره بعد از هشدارهای چندباره وزارت بهداشت، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به شهرهای کشور عزیزمان ایران رسید و پایتخت کشور در بخش شمال غربی خود که در کریدور بادی پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز قرار دارد، به یکی از کانون های مشاهده لاشه های پرندگان جان داده تبدیل شد. دیروز بود که مسئولان شرکت محیط زیست از مشاهده مشاهده ۳ لاشه پرنده مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در اطراف دریاچه چیتگر پایتخت کشور عزیزمان ایران خبر دادند و همزمان وزارت بهداشت نیز هشدار داد این بیماری امکان انتقال به انسان گرچه ناچیز است ولی مردم باید زیاد مراقب باشند.

آنفلوانزای پرندگان بیخ گوش ماست! , این موارد را رعایت کنید

دامنه این بیماری هم گسترده هست، آنطور که رییس اداره محیط زیست پایتخت کشور عزیزمان ایران عنوان کرده هست، «شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان فراتر از یک نقطه کوچک است و یک پرنده مهاجر ممکن هست؛ از 10 استان رد شده است و چند استان را درگیر کند. نباید به این مسئله نقطه ای نگاه کنیم، تمام کشور به یک اندازه در معرض خطر است.»

این هشدارها به همین جا نیز ختم نشد. به طوریکه این ویروس در حال حاضر در تالاب بین المللی بوجاق در استان مازندان بیش از سایر مناطق دیده می شود. آنطور که رییس گروه بیماری های حیات وحش شرکت محیط زیست خبرداده حدود ۳ هزار لاشه پرنده بر اثر بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در منطقه بوجاق دیده شده است هست.

تفاوت‌های آنفلوانزای فصلی و پرندگان |دریاچه چیتگر پایتخت کشور عزیزمان ایران یکی از کانون‌ها | آنفلوانزای فصلی جهانی‌ست 

سیامک مسعودی، راجع به آخرین آمار بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کشور گفته است: براساس آخرین آمار دریافت شده است در تالاب بین المللی بوجاق با توجه به وسعت منطقه تخمین زده شده است است که حدود ۳ هزار لاشه پرنده در این منطقه موجود باشد.
رئیس گروه بیماری های حیات وحش شرکت محیط زیست با بیان اینکه خوشبختانه تلفات پرندگان وحشی درحیات وحش دیگر نقاط کشور گزارش نشده هست، گفت: بیش از سه میلیون قطعه پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی از آخرهای شهریور تا آبان ماه وارد کشور می شوند، طبق بازدیدها و پایش هایی که صورت گرفته در ابتدای بهمن ماه در منطقه بوجاق موارد مشکوک مشاهده شد و نمونه برداری از این منطقه شروع شد.

او در خصوص کارها انجام شده است جهت جلوگیری و پیشگیری از این بیماری گفت: با همکاری شرکت دامپزشکی ارتباط بین انسان و پرندگان را به حداقل رساندیم که مهمترین اقدام آن بحث ممنوعیت شکار، صید و زنده گیری بود و با متخلفان نیز برخورد می شود. همچنین در مناطقی که مشکوک به آنفولانزای فوق حاد پرندگان باشیم ارتباط بین پرندگان وحشی با انسان به حداقل رسانده شده است که مهمترین ممنوعیت شکار و صید هست. همچنین حوضچه های ضدعفونی کننده ایجاد شده است است.

مسعودی در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون گزارشی مبنی بر ابتلای انسان به این بیماری شده است داده شده است هست، تصریح کرد: این عنوان را باید وزارت بهداشت اعلام کند، ولی تا جایی که اطلاع دارم گزارش مورد انسانی ویروس تازه بوجاق تاکنون در کشور گزارش نشده است.

آنفلوانزای پرندگان بیخ گوش ماست! , این موارد را رعایت کنید

این توصیه ها را جدی بگیرید!


بر همین اساس، در این اوضاع وزارت بهداشت توصیه هایی دارد که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد. دکتر گویا مدیر مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در این زمینه می گوید: احتمال انتقال ویروس آنفلوآنزای پرندگان «H5N6» به انسان بسیار ناچیز هست، ولی همچنان مورد نیاز است که مردم از تماس و شکار پرندگان وحشی خودداری کنند و این عنوان را جدی بگیرند.

تفاوت‌های آنفلوانزای فصلی و پرندگان |دریاچه چیتگر پایتخت کشور عزیزمان ایران یکی از کانون‌ها | آنفلوانزای فصلی جهانی‌ست 

محمدمهدی گویا با اشاره به مشاهده مواردی از ابتلای پرندگان به ویروس آنفلوآنزا در گیلان، راجع به امکان انتقال ویروس «H5N6« که باعث ابتلای پرندگان به آنفلوآنزا می شود، اظهار کرد: تا کنون فقط ۱۸ مورد از مبتلا شدن به این بیماری در دنیا گزارش شده است و همه این موارد نیز در کشور چین اتفاق افتاده هست. این ویروس توانایی انتقال به انسان را دارد، ولی تا امروز این بیماری به جز چین در هیچ کشور دیگری مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه احتمال انتقال این بیماری به انسان بسیار ناچیز هست، گفت: این بیماری در کشور عزیزمان ایران فقط بین پرندگان وحشی و در منطقه محدودی از استان گیلان مشاهده شده است هست. شرکت های دامپزشکی، محیط زیست و وزارت بهداشت نیز تمام کارها کنترلی مورد نیاز را در این زمینه انجام داده اند. در حال حاضر نیز تمام کسانی که با این پرندگان در ارتباط بوده اند واکسینه شده است اند. داروی پیشگیری نیز به آنها داده شده است است و ۱۰ روز تحت مواظبت قرار می گیرند تا مطمئن شویم جلوی هر نوع خطری گرفته شده است است.

آنفلوانزای پرندگان بیخ گوش ماست! , این موارد را رعایت کنید

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت همچنین توصیه کرد: مردم باید از تماس با پرندگان وحشی و شکار آنها خودداری کنند و این عنوان را جدی بگیرند؛ چون می تواند باعث انتقال بیماری شود. علاوه بر آن اگر مواردی از تلفات پرندگان را مشاهده کردند به شرکت دامپزشکی گزارش کنند. تلاش می کنیم که بیماری به شهرهای دیگر انتقال یافته نشود، ولی هیچ چیز قابل آینده نگری نیست.

آنفلوآنزای فصلی با آنفلوآنزای پرندگان متفاوت است!

اما یکی از مسایلی که باعث می شود به نگرانی های مردمی در مورد آنفلوآنزا دامن زده شود، اشتباهی مرسوم در یکی دانستن، آنفلوآنزاهای فصلی و آنفلوآنزاهای نوع پرندگان یا H5N6 هست. آنفلوآنزای فصلی یا H3N2 نوع دیگری از آنفلوآنزای که دانستن راجع به این بیماری هم خالی از لطف نیست. آیا که براساس گزارشی که ساینتیفیک امریکن این هفته منتشر کرد، آنفلوآنزای فصلی یا H3N2 در بسیاری از کشورهای دنیا تسری پیدا کرده است و براساس گزارش این پایگاه، شیوع سویه تازه H3N2 از آنفلوانزا، زمستان امسال را به فصل مشکل از نظر مبتلا شدن به آنفلوانزا تبدیل کرده و متأسفانه هنوز وقت زیادی به آخر آن باقی مانده هست.

مسئولان بهداشتی در سراسر دنیا می گویند که میزان گسترش و شدت این بیماری تا هفته های بعد هم به همین نحو ادامه پیدا خواهد کرد و با توجه به آمارهای فعلی، اپیدمی امسال بدترین مورد مبتلا شدن به این بیماری از سال ۲۰۰۹ است (۱۳۸۸) که آنفلوانزای خوکی همه گیر شد.

اما اگر شما امسال یک بار به این بیماری مبتلا شده است اید، آیا از ابتلای مجدد در امان هستید؟

پاسخ این سؤال، منفی هست. متخصصان می گویند که احتمال ابتلای دوباره به این بیماری در یک فصل هرچند کم هست، ولی وجود دارد. دکتر ویلیام شافنر (William Schaffner) متخصص بیماری های عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت (Vanderbilt) می گوید که علت این مسئله راحت است: «سویه های مختلفی از ویروس آنفلوانزا وجود دارند؛ درنتیجه، بیمار شدن با سویه ای خاص، لزوما شما را در برابر سویه های دیگر محافظت نمی کند.»

اما خبر خوب آن است که ابتلای دوباره به آنفلوانزا در یک فصل، بسیار نادر هست. زیاد افرادی که امسال به این بیماری مبتلا می شوند، با سویه H3N2 آلوده شده است اند؛ ولی بر اساس داده های مراکز بهداشت و درمان از سراسر جهان، عده کمی از مردم (بین ۱۰ تا ۱۵ درصد) به سویه H1N1 یا آنفلوانزای نوع ب (B) مبتلا می شوند. سویه های H3N2 و H1N1، هر دو نوعی آنفلوانزای نوع آ (A) محسوب می شوند.

به گفته دکتر شافنر، واکسن های آنفلوانزای فصلی مشمول بر سه تا چهار سویه متفاوت از ویروس هستند، لیکن محافظت در برابر یک نوع ویروس کافی نیست. این احتمال وجود دارد که با مبتلا شدن به یکی از ویروس های نوع آ تا حدی بتوان در برابر دیگر سویه های آنفلوانزای نوع آ هم محافظت پیدا کرد، ولی به احتمال زیاد، در برابر سویه نوع ب ایمن نخواهید بود.

اگر شما (مخصوصا در اوایل فصل آنفلوانزا) به این بیماری مبتلا شوید و پیش تر در برابر آن واکسینه نشده باشید، ممکن است پزشکتان به درستی به شما پیشنهاد کند که بعد از بهبودی، واکسینه شوید. مرکز کنترل امراض (CDC) در ایالات متحده پیشنهاد می کند که تمام افراد بالای ۶ماه در برابر آنفلوانزا واکسینه شوند؛ البته چه بهتر که جهت واکسیناسیون خردسالان ابتدا با دکتر مشورت کنید.

۱۰۰ سال از نخستین آنفلوآنزای فوت بار می گذرد

امسال صدمین سالگرد همه گیری آنفلوانزای سال ۱۹۱۸ (۱۲۹۶-۱۲۹۷) هست. در آن همه گیری، حدود پانصد میلیون نفر به این بیماری مبتلا شدند و چیزی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر جان خود را از دست دادند. این تعداد، برابر با ۵ درصد از جمعیت انسان های زمین در آن وقت بود.

نکته ای که در آن همه گیری جلب توجه می کرد، این بود که علی رغم هر لحظه که کودکان و سالمندان زیاد در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری بودند، نوجوانان و جوانان بسیاری به کام فوت کشیده شدند. به همین دلیل، بعضی این شیوع را بزرگ ترین همه گیری تاریخ دانسته اند.

در طول قرن بیستم، بحث های زیادی بر سر این همه گیری در جریان بوده و مورخان و دانشمندان فرضیات متعدد و متنوعی را جهت منشأ، نحوه گسترش و تبعات آن مطرح کرده اند. در نتیجه این بحث ها بود که امروزه سوءتفاهم ها و برداشت های نادرست بسیاری در این مورد بین مردم وجود دارد. ما نیز بر آن شدیم تا ۱۰ مورد از این افسانه ها را معرفی کنیم تا شاید در آینده، امکان پیش گیری و کنترل فجایعی ازاین دست فراهم شود.

واژه های کلیدی: ویروس | انتقال | بهداشت | بیماری | مشاهده | بهداشتی | پرندگان | مبتلا شدن | وزارت بهداشت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog